November 22, 2024
Novosti SciTech

Dilema digitalnog otiska : Otkrivanje Opasnosti OSINT-a i Javnih društvenih mreža

  • January 3, 2024
  • 0

U našem sve povezanijem svijetu informacije koje dijelimo na internetu mogu imati dalekosežne posljedice. Ovaj blog post ima za cilj prikazati potencijalne opasnosti Open Source Intelligence (OSINT) i

Dilema digitalnog otiska : Otkrivanje Opasnosti OSINT-a i Javnih društvenih mreža

U našem sve povezanijem svijetu informacije koje dijelimo na internetu mogu imati dalekosežne posljedice. Ovaj blog post ima za cilj prikazati potencijalne opasnosti Open Source Intelligence (OSINT) i javnih društvenih medija za prosječnu osobu:

1. Što je OSINT?

Open Source Intelligence, ili OSINT, odnosi se na praksu prikupljanja javno dostupnih informacija iz različitih izvora, uključujući društvene medije, web stranice, novinske članke i još mnogo toga. Ti se podaci mogu koristiti u legitimne i zlonamjerne svrhe.

2. Briga o privatnosti:

  • Digital Footprint: Svaka interakcija, post i komentar koji napravite na društvenim medijima ostavlja trag. Tijekom vremena, ovaj digitalni otisak može se koristiti za izgradnju detaljnog profila vašeg života, kao na primjer: ako vidimo da pratite stranice koje objavljuju sadržaj o odjeći za bebe/malu djecu možemo zaključiti da ste roditelj ili da ćete postati roditelj.
  • Podaci o lokaciji: Mnoge platforme društvenih medija automatski označavaju vaše postove informacijama o lokaciji, potencijalno otkrivajući vašu dnevnu rutinu i mjesto boravka.

3. Krađa identiteta:

  • Osobne informacije: Informacije poput vašeg punog imena, datuma rođenja i lokacije mogu koristiti cyber-kriminalci za krađu identiteta ili napade socijalnog inženjeringa.
  • * Pitanja sigurnosti*: Podaci prikupljeni iz društvenih medija mogu pomoći hakerima da odgovore na sigurnosna pitanja kako bi dobili pristup vašim računima.

4. Socijalni inženjering:

Manipulacija: Zlonamjerni glumci mogu koristiti informacije koje dijelite na mreži za izradu uvjerljive phishing e-pošte ili vas manipulirati u otkrivanju više osobnih podataka.

5. Uznemiravanje i uznemiravanje:

  • Neželjena pažnja: Javni profili društvenih medija mogu privući neželjenu pažnju, što dovodi do uhođenja, uznemiravanja ili čak doxxing-a.
  • Zaštitne mjere: Pregledajte postavke privatnosti i razmislite tko može vidjeti vaše postove i komunicirati s vama online.

6. Previše osobnih informacija:

  • TMI – Too Much Information (Previše informacija): Dijeljenje previše o vašem svakodnevnom životu, kao što su planovi za odmor ili financijski detalji, može vas učiniti metom za kriminalce.
  • *Razmislite prije objave *: Prije dijeljenja zapitajte se je li informacija nešto što bi vam bilo ugodno podijeliti sa strancem.

7. Buduće Posljedice:

Zaposlenje i odnosi: Poslodavci i potencijalni partneri često provjeravaju profile društvenih medija. Ono što objavljujete danas može utjecati na vaše buduće mogućnosti i odnose.

8. Online Šteta na Ugled:

Postovi koje bi mogli požaliti: Ono što objavite na mreži može ostati tamo na neodređeno vrijeme. Neobavezni komentar ili kontroverzni post mogu se vratiti i proganjati vas.

Ključno je da informacije koje dijelite na internetu mogu imati nenamjerne i ponekad ozbiljne posljedice. Vodeći računa o svom digitalnom otisku i prakticirajući odgovorno korištenje društvenih medija, možete smanjiti rizike povezane s OSINT-om i zaštititi svoje osobne podatke u našem sve povezanijem svijetu.

#vijecemladih #fakatjevakat #garantmladih #garantnestodobro

Podjelite ovu objavu putem